Clubs

A variety of clubs are run each module, some of which are held at lunchtime and some after school. Clubs will change each module and parents/carers will be made aware of these and the booking procedure through the MyChildAtSchool app.

Module 6

Clubs begin Monday 10th June and run for 5 weeks until the week beginning Monday 8th July 2024.

Lunchtime: 12:30-1:00pm, After School: 3:30-4:15pm

Golf Club

Day/Time: Monday, after school
Year Groups: 3 & 4
Staff Member: Mr Parrick
Location: Lower Field

Outdoor Learning Club

Day/Time: Tuesday, lunchtime
Year Groups: 1 & 2
Staff Member: Miss Marmon
Location: Woods

Hartley Bookworms

Day/Time: Tuesday, lunchtime
Year Groups: 1 & 2
Staff Member: Mrs Cashmore
Location: Library

Recorder Club

Day/Time: Tuesday, after school
Year Groups: 2-6
Staff Member: Mrs Collings
Location: Silver Birch

Cricket Club

Day/Time: Tuesday, after school
Year Groups: 3-6
Staff Member: Miss Tennant
Location: Top Field

Hartley Herald News

Day/Time: Tuesday, after school
Year Groups: 5 & 6
Staff Member: Mrs Smith
Location: Chestnut

Drum Fit Club

Day/Time: Tuesday, after school
Year Groups: 1 & 2
Staff Member: Miss Nightingale
Location: Oak

Science Club

Day/Time: Wednesday, lunchtime
Year Groups: 1 & 2
Staff Member: Mrs Johnson
Location: Cedar Class

Rounders Club

Day/Time: Thursday, after school
Year Groups: 3-6
Staff Member: Mrs Bainbridge/Mrs Brown
Location: Top Field

Gymnastics Club

Day/Time: Thursday, after school
Year Groups: 3 & 4
Staff Member: Miss Beck
Location: Hall

Jogging Club

Day/Time: Thursday, after school
Year Groups: 3-6
Staff Member: Mrs Smith/Mrs Kennedy
Location: Lower Field

Football Club

Day/Time: Friday, after school
Year Groups: 5 & 6
Staff Member: L Skeiky (external)
Location: Bottom Field

Karate Club

Day/Time: Monday, after school
Year Groups: 2-5
Staff Member: S Coleman (external)
Location: Hall

Kickboxing Club

Day/Time: Wednesday, after school
Year Groups: 2-6
Staff Member: S Coleman (external)
Location: Hall

French Club

Day/Time: Thursday, lunchtime (12:30-1:00pm, 1:00-1:30pm)
Year Groups: 1-6
Staff Member: M Randell (external)
Location: Apple Class/Library

Rugby Club

Day/Time: Wednesday, after school (3:30-4:30pm)
Year Groups: 3-6
Staff Member: Spartan Sports (external)
Location: Lower Field